- Loyal
- 240/670-E1A-MB1
240/670-E1A-MB1 Bearing | Loyal
| 240/670-E1A-MB1 interchange FAG 240/670-E1A-MB1 | |
| 240/670-E1A-MB1 cross reference FAG 240/670-E1A-MB1 | |
| 240/670-E1A-MB1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670-E1A-MB1 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| n | 23,5 mm |
| d5 | 12,5 r/min |
| D1 | 876,9 mm |
| Weight | 786 Kg |
| r min. | 7,5 mm |
| Da max. | 952 mm |
| da min. | 698 mm |
| ra max. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Limiting speed | 530 r/min |
| Bearing number | 240/670-E1A-MB1 |
| Reference speed | 244 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1530 |
| Calculation factor (Y0) | 2,34 |
| Calculation factor (Y1) | 2,39 |
| Calculation factor (Y2) | 3,56 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10500 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21100 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



240/670-E1A-MB1 PDF download