- Loyal
- 240/670-B-K30-MB
240/670-B-K30-MB Bearing | Loyal
| 240/670-B-K30-MB interchange FAG 240/670-B-K30-MB | |
| 240/670-B-K30-MB cross reference FAG 240/670-B-K30-MB | |
| 240/670-B-K30-MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670-B-K30-MB |
| m | 794 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 308 mm |
| e | 0,31 |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| ns | 23,5 mm |
| Y1 | 2,2 |
| Y2 | 3,27 |
| D1 | 873,1 mm |
| ds | 12,5 mm |
| Y0 | 2,15 |
| nG | 520 1/min / Limiting speed |
| nB | 248 1/min / Reference speed |
| Cr | 8700000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 20600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 240/670-B-K30-MB |
| Cur | 1430000 N |
| rmin | 7,5 mm |
| ra max | 6 mm |
| da min | 698 mm |
| Da max | 952 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



240/670-B-K30-MB PDF download