- Loyal
- 240/670 ECAK30/W33
240/670 ECAK30/W33 Bearing | Loyal
| 240/670 ECAK30/W33 interchange SKF 240/670 ECAK30/W33 | |
| 240/670 ECAK30/W33 cross reference SKF 240/670 ECAK30/W33 | |
| 240/670 ECAK30/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670 ECAK30/W33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| b | 22.3 mm |
| K | 12 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 980x670x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Mass bearing | 775 kg |
| Product Group | B04311 |
| d2 | 758 mm |
| D1 | 866 mm |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Bearing number | 240/670 ECAK30/W33 |
| Reference speed | 300 r/min |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| ra max. | 6 mm |
| Da max. | 952 mm |
| Bore Diameter (mm) | 980 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Calculation factor e | 0.28 |
| r1,2 min. | 7.5 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| ra - max. | 6 mm |
| Da - max. | 952 mm |
| da - min. | 686 mm |
| d2 ≈ | 758 mm |
| D1 ≈ | 866 mm |
| r1,2 - min. | 7.5 mm |
| Calculation factor - e | 0.28 |
| Basic dynamic load rating C | 10435 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 10435 kN |
| Fatigue load limit Pu | 1290 kN |
| Calculation factor Y0 | 2.5 |
| Calculation factor Y2 | 3.6 |
| Calculation factor Y1 | 2.4 |
| Fatigue load limit - Pu | 1290 kN |
| Calculation factor - Y0 | 2.5 |
| Calculation factor - Y2 | 3.6 |
| Calculation factor - Y1 | 2.4 |
| Basic static load rating C0 | 20400 kN |
| Basic static load rating - C0 | 20400 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



240/670 ECAK30/W33 PDF download