- Loyal
- 240/670 CW33
240/670 CW33 Bearing | Loyal
| 240/670 CW33 interchange Loyal 240/670 CW33 | |
| 240/670 CW33 cross reference Loyal 240/670 CW33 | |
| 240/670 CW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670 CW33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| Weight | 796 Kg |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670 CW33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 205 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8230 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19300 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



240/670 CW33 PDF download