- Loyal
- 240/670
240/670 Bearing | Loyal
| 240/670 interchange ISB 240/670 | |
| 240/670 cross reference ISB 240/670 | |
| 240/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 790 Kg |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 382,5 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 9800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19992 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



240/670 PDF download