- Loyal
- BK0609
BK0609 Bearing | Loyal
| BK0609 interchange Loyal BK0609 | |
| BK0609 cross reference Loyal BK0609 | |
| BK0609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BK0609 |
| D | 10 mm |
| C | 9 mm |
| Fw | 6 mm |
| Weight | 0,0023 Kg |
| Size (mm) | 6x10x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | BK0609 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,1 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



BK0609 PDF download