- Loyal
- 240/670YMB
240/670YMB Bearing | Loyal
| 240/670YMB interchange Timken 240/670YMB | |
| 240/670YMB cross reference Timken 240/670YMB | |
| 240/670YMB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670YMB |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| R | 6 mm |
| Da | 910 mm |
| da | 738 mm |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670YMB |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



240/670YMB PDF download