- Loyal
- 240/670W33
240/670W33 Bearing | Loyal
| 240/670W33 interchange ISO 240/670W33 | |
| 240/670W33 cross reference ISO 240/670W33 | |
| 240/670W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670W33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



240/670W33 PDF download