- Loyal
- 09067/09195
09067/09195 Bearing | Loyal
| 09067/09195 interchange FBJ 09067/09195 | |
| 09067/09195 cross reference FBJ 09067/09195 | |
| 09067/09195 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 09067/09195 |
| D | 49,225 mm |
| d | 19.05 mm |
| T | 18,034 mm |
| B | 19,05 mm |
| C | 14,288 mm |
| Weight | 0,179 Kg |
| Size (mm) | 19.05x49.225x18.034 |
| Width (mm) | 18,034 |
| Bearing number | 09067/09195 |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 49,225 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 39 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



09067/09195 PDF download