- Loyal
- BK 1312
BK 1312 Bearing | Loyal
| BK 1312 interchange SKF BK 1312 | |
| BK 1312 cross reference SKF BK 1312 | |
| BK 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BK 1312 |
| D | 19 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0.8 mm |
| r - min. | 0.8 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 19x13x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Mass bearing | 0.011 kg |
| Fw | 13 mm |
| Fw | 13 mm |
| Product Group | B04144 |
| Limiting speed | 17000 r/min |
| Bearing number | BK 1312 |
| Reference speed | 16000 r/min |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.011 |
| C1 min. | 9.3 mm |
| Bore Diameter (mm) | 19 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| Designation bearing | BK 1312 |
| Inner ring LR series | LR 10x13x12.5 |
| Inner ring IR series | IR 10x13x12.5 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| C1 - min. | 9.3 mm |
| Basic dynamic load rating C | 6.6 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 6.6 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.915 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.915 kN |
| Basic static load rating C0 | 8 kN |
| Basic static load rating - C0 | 8 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



BK 1312 PDF download