- Loyal
- BK 0609
BK 0609 Bearing | Loyal
| BK 0609 interchange SKF BK 0609 | |
| BK 0609 cross reference SKF BK 0609 | |
| BK 0609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BK 0609 |
| D | 10 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| r - min. | 0.4 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 10x6x9 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 9 |
| Mass bearing | 0.0026 kg |
| Fw | 6 mm |
| Fw | 6 mm |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | BK 0609 |
| Limiting speed | 22000 r/min |
| Reference speed | 20000 r/min |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.003 |
| C1 min. | 7.4 mm |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 6 |
| Designation bearing | BK 0609 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| C1 - min. | 7.4 mm |
| Basic dynamic load rating C | 2.81 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 2.8 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.285 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.285 kN |
| Basic static load rating C0 | 2.7 kN |
| Basic static load rating - C0 | 2.7 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



BK 0609 PDF download