- Loyal
- 396040
396040 Bearing | Loyal
| 396040 interchange SKF 396040 | |
| 396040 cross reference SKF 396040 | |
| 396040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 396040 |
| K | 1.6 mm |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 52,2 mm |
| C | 52 mm |
| H | 32,5 mm |
| E | 77 mm |
| r min. | 0.3 mm |
| H max. | 32.493 mm |
| Size (mm) | 55x120x52.2 |
| Width (mm) | 52,2 |
| Mass bearing | 3.51 kg |
| Bearing number | 396040 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| d1 ≈ | 70.24 mm |
| Basic dynamic load rating C | 123 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 125 kN |
| Fatigue load limit Pu | 36 kN |
| Basic static load rating C0 | 275 kN |
| Basic static load rating - C0 | 275 kN |
| Maximum static radial loads - F0r | 315 kN |
| Maximum dynamic radial loads - Fr | 224 kN |
| Maximum dynamic radial loads Fr max. | 224 kN |
| Maximum static radial loads F0r max. | 315 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



396040 PDF download