- Loyal
- 12BKM1816UU
12BKM1816UU Bearing | Loyal
| 12BKM1816UU interchange KOYO 12BKM1816UU | |
| 12BKM1816UU cross reference KOYO 12BKM1816UU | |
| 12BKM1816UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 12BKM1816UU |
| D | 18 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 12 mm |
| Weight | 0,011 Kg |
| Size (mm) | 12x18x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 12BKM1816UU |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 18 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,25 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



12BKM1816UU PDF download