- Loyal
- RNAF223516
RNAF223516 Bearing | Loyal
| RNAF223516 interchange JNS RNAF223516 | |
| RNAF223516 cross reference JNS RNAF223516 | |
| RNAF223516 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNAF223516 |
| D | 35 mm |
| d | 22 mm |
| C | 16 mm |
| db | 27,8 mm |
| Db | 22,6 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,059 Kg |
| Da max. | 33 mm |
| Size (mm) | 22x35x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | RNAF223516 |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20,9 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



RNAF223516 PDF download