- Loyal
- PCZ 2416 E
PCZ 2416 E Bearing | Loyal
| PCZ 2416 E interchange SKF PCZ 2416 E | |
| PCZ 2416 E cross reference SKF PCZ 2416 E | |
| PCZ 2416 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 2416 E |
| D | 42,069 mm |
| d | 38,1 mm |
| B | 25,4 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,048 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,8 mm |
| Size (mm) | 38.1x42.069x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Mass bushing | 0.048 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 2416 E |
| c2 max. | 1.6 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.7 mm |
| c2 min. | 0.8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 42,069 |
| Housing bore range min. | 42.057 mm |
| Housing bore range max. | 42.083 mm |
| Shaft diameter range min. | 38.029 mm |
| Shaft diameter range max. | 38.07 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 75 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 75 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 236 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



PCZ 2416 E PDF download