- Loyal
- BHA 1016 Z
BHA 1016 Z Bearing | Loyal
| BHA 1016 Z interchange IKO BHA 1016 Z | |
| BHA 1016 Z cross reference IKO BHA 1016 Z | |
| BHA 1016 Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BHA 1016 Z |
| D | 22,225 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 15,875 mm |
| Weight | 0,024 Kg |
| Size (mm) | 15.875x22.225x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BHA 1016 Z |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 22,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 27,6 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



BHA 1016 Z PDF download