- Loyal
- RNAO55X68X40
RNAO55X68X40 Bearing | Loyal
| RNAO55X68X40 interchange Timken RNAO55X68X40 | |
| RNAO55X68X40 cross reference Timken RNAO55X68X40 | |
| RNAO55X68X40 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNAO55X68X40 |
| C | 40 mm |
| D | 68 mm |
| r | 0,3 mm |
| Fw | 55 mm |
| Ew | 60 mm |
| Weight | 0,32 Kg |
| Size (mm) | 55x60x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | RNAO55X68X40 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 60 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 145 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



RNAO55X68X40 PDF download