- Loyal
- UCTH206-19-150
UCTH206-19-150 Bearing | Loyal
| UCTH206-19-150 interchange KOYO UCTH206-19-150 | |
| UCTH206-19-150 cross reference KOYO UCTH206-19-150 | |
| UCTH206-19-150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH206-19-150 |
| L | 336 mm |
| B | 38,1 mm |
| T | 143 mm |
| S | 15,9 mm |
| N | 12 mm |
| J | 126 mm |
| H | 213 mm |
| A | 50 mm |
| d | 30,1625 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 100 mm |
| L1 | 407 mm |
| A0 | 54,2 mm |
| A2 | 32 mm |
| J1 | 166 mm |
| Weight | 8 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | UCTH206-19-150 |
| Bore Diameter (mm) | 30,1625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,3 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



UCTH206-19-150 PDF download