- Loyal
- UCTH206-18-150
UCTH206-18-150 Bearing | Loyal
| UCTH206-18-150 interchange KOYO UCTH206-18-150 | |
| UCTH206-18-150 cross reference KOYO UCTH206-18-150 | |
| UCTH206-18-150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH206-18-150 |
| L | 336 mm |
| B | 38,1 mm |
| T | 143 mm |
| S | 15,9 mm |
| N | 12 mm |
| J | 126 mm |
| H | 213 mm |
| A | 50 mm |
| d | 28,575 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 100 mm |
| L1 | 407 mm |
| A0 | 54,2 mm |
| A2 | 32 mm |
| J1 | 166 mm |
| Weight | 8 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | UCTH206-18-150 |
| Bore Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,3 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



UCTH206-18-150 PDF download