- Loyal
- UCTH201-8-150
UCTH201-8-150 Bearing | Loyal
| UCTH201-8-150 interchange FYH UCTH201-8-150 | |
| UCTH201-8-150 cross reference FYH UCTH201-8-150 | |
| UCTH201-8-150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH201-8-150 |
| L | 318 mm |
| B | 31 mm |
| T | 153 mm |
| S | 12,7 mm |
| N | 12 mm |
| J | 117 mm |
| H | 200 mm |
| A | 50 mm |
| d | 12,7 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 88 mm |
| L1 | 376 mm |
| A0 | 46,3 mm |
| A2 | 28 mm |
| J1 | 154 mm |
| Weight | 6,7 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | UCTH201-8-150 |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



UCTH201-8-150 PDF download