- Loyal
- 150FC113670
150FC113670 Bearing | Loyal
| 150FC113670 interchange KOYO 150FC113670 | |
| 150FC113670 cross reference KOYO 150FC113670 | |
| 150FC113670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 150FC113670 |
| d | 750 mm |
| D | 1133 mm |
| B | 670 mm |
| C | 670 mm |
| Fw | 848 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 2460 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 750x1133x670 |
| Width (mm) | 670 |
| Bearing number | 150FC113670 |
| Bore Diameter (mm) | 750 |
| Outer Diameter (mm) | 1133 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21000 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



150FC113670 PDF download