- Loyal
- 186170/186254XH
186170/186254XH Bearing | Loyal
| 186170/186254XH interchange Gamet 186170/186254XH | |
| 186170/186254XH cross reference Gamet 186170/186254XH | |
| 186170/186254XH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 186170/186254XH |
| E | 37,34 mm |
| H | 7,14 mm |
| R | 3 mm |
| L | 10 mm |
| d | 170 mm |
| D | 254 mm |
| T | 108 mm |
| C | 88,96 mm |
| J | 261,14 mm |
| F | 9,52 mm |
| G | 16,66 mm |
| da | 200 mm |
| Weight | 15 Kg |
| Size (mm) | 170x254x108 |
| Width (mm) | 108 |
| Bearing number | 186170/186254XH |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 254 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



186170/186254XH PDF download