- Loyal
- 24048 EK30W33+AOH24048
24048 EK30W33+AOH24048 Bearing | Loyal
| 24048 EK30W33+AOH24048 interchange ISB 24048 EK30W33+AOH24048 | |
| 24048 EK30W33+AOH24048 cross reference ISB 24048 EK30W33+AOH24048 | |
| 24048 EK30W33+AOH24048 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24048 EK30W33+AOH24048 |
| D | 360 mm |
| d | 220 mm |
| B | 118 mm |
| C | 118 mm |
| K | 6 mm |
| Weight | 50,5 Kg |
| Size (mm) | 220x360x118 |
| Width (mm) | 118 |
| Bearing number | 24048 EK30W33+AOH24048 |
| Bore Diameter (mm) | 220 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1224 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1568 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2646 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



24048 EK30W33+AOH24048 PDF download