- Loyal
- RNAO75X95X60
RNAO75X95X60 Bearing | Loyal
| RNAO75X95X60 interchange Timken RNAO75X95X60 | |
| RNAO75X95X60 cross reference Timken RNAO75X95X60 | |
| RNAO75X95X60 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNAO75X95X60 |
| C | 60 mm |
| D | 95 mm |
| r | 1 mm |
| Fw | 75 mm |
| Ew | 83 mm |
| Weight | 0,98 Kg |
| Size (mm) | 75x83x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Bearing number | RNAO75X95X60 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 83 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 104 kN |
| Basic static load rating (C0) | 277 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



RNAO75X95X60 PDF download