- Loyal
- TRU 8511850UU
TRU 8511850UU Bearing | Loyal
| TRU 8511850UU interchange IKO TRU 8511850UU | |
| TRU 8511850UU cross reference IKO TRU 8511850UU | |
| TRU 8511850UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TRU 8511850UU |
| D | 118 mm |
| d | 85 mm |
| B | 50 mm |
| C | 50 mm |
| J | 94,5 mm |
| Ew | 107,5 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 1,53 Kg |
| Size (mm) | 85x118x50 |
| Width (mm) | 50 |
| Bearing number | TRU 8511850UU |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 118 |
| Basic dynamic load rating (C) | 114 kN |
| Basic static load rating (C0) | 222 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



TRU 8511850UU PDF download