- Loyal
- RNAO85X105X30
RNAO85X105X30 Bearing | Loyal
| RNAO85X105X30 interchange Timken RNAO85X105X30 | |
| RNAO85X105X30 cross reference Timken RNAO85X105X30 | |
| RNAO85X105X30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNAO85X105X30 |
| C | 30 mm |
| D | 105 mm |
| r | 1 mm |
| Fw | 85 mm |
| Ew | 93 mm |
| Weight | 0,586 Kg |
| Size (mm) | 85x93x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | RNAO85X105X30 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 69,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 170 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



RNAO85X105X30 PDF download