- Loyal
- UCTH209-28-300
UCTH209-28-300 Bearing | Loyal
| UCTH209-28-300 interchange FYH UCTH209-28-300 | |
| UCTH209-28-300 cross reference FYH UCTH209-28-300 | |
| UCTH209-28-300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH209-28-300 |
| L | 523 mm |
| B | 49,2 mm |
| T | 297 mm |
| S | 19 mm |
| N | 12 mm |
| J | 217 mm |
| H | 234 mm |
| A | 50 mm |
| d | 44,45 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 67 mm |
| T1 | 118 mm |
| L1 | 598 mm |
| A0 | 65,2 mm |
| A2 | 35 mm |
| J1 | 192 mm |
| Weight | 12,4 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 118 |
| Bearing number | UCTH209-28-300 |
| Bore Diameter (mm) | 44,45 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21,3 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



UCTH209-28-300 PDF download