- Loyal
- UCTH209-26-300
UCTH209-26-300 Bearing | Loyal
| UCTH209-26-300 interchange FYH UCTH209-26-300 | |
| UCTH209-26-300 cross reference FYH UCTH209-26-300 | |
| UCTH209-26-300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH209-26-300 |
| L | 523 mm |
| B | 49,2 mm |
| T | 297 mm |
| S | 19 mm |
| N | 12 mm |
| J | 217 mm |
| H | 234 mm |
| A | 50 mm |
| d | 41,275 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 67 mm |
| T1 | 118 mm |
| L1 | 598 mm |
| A0 | 65,2 mm |
| A2 | 35 mm |
| J1 | 192 mm |
| Weight | 12,4 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 118 |
| Bearing number | UCTH209-26-300 |
| Bore Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21,3 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



UCTH209-26-300 PDF download