- Loyal
- UCTH208-25-300
UCTH208-25-300 Bearing | Loyal
| UCTH208-25-300 interchange FYH UCTH208-25-300 | |
| UCTH208-25-300 cross reference FYH UCTH208-25-300 | |
| UCTH208-25-300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH208-25-300 |
| L | 523 mm |
| B | 49,2 mm |
| T | 296 mm |
| S | 19 mm |
| N | 12 mm |
| J | 217 mm |
| H | 234 mm |
| A | 50 mm |
| d | 39,6875 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 67 mm |
| T1 | 119 mm |
| L1 | 599 mm |
| A0 | 65,2 mm |
| A2 | 35 mm |
| J1 | 192 mm |
| Weight | 12,5 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 119 |
| Bearing number | UCTH208-25-300 |
| Bore Diameter (mm) | 39,6875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17,8 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



UCTH208-25-300 PDF download