- Loyal
- UCTH207-23-230
UCTH207-23-230 Bearing | Loyal
| UCTH207-23-230 interchange FYH UCTH207-23-230 | |
| UCTH207-23-230 cross reference FYH UCTH207-23-230 | |
| UCTH207-23-230 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTH207-23-230 |
| L | 430 mm |
| B | 42,9 mm |
| T | 219 mm |
| S | 17,5 mm |
| N | 12 mm |
| J | 173 mm |
| H | 213 mm |
| A | 50 mm |
| d | 36,5125 mm |
| A1 | 6 mm |
| J2 | 65 mm |
| T1 | 107 mm |
| L1 | 500 mm |
| A0 | 57,4 mm |
| A2 | 32 mm |
| J1 | 166 mm |
| Weight | 10,5 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 107 |
| Bearing number | UCTH207-23-230 |
| Bore Diameter (mm) | 36,5125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,4 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



UCTH207-23-230 PDF download