- Loyal
- 120TPS152
120TPS152 Bearing | Loyal
| 120TPS152 interchange Timken 120TPS152 | |
| 120TPS152 cross reference Timken 120TPS152 | |
| 120TPS152 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 120TPS152 |
| d | 304,8 mm |
| D | 530,225 mm |
| C | 152,4 mm |
| E | 352,4 mm |
| H | 484,2 mm |
| R | 619,13 mm |
| d1 | 311,15 mm |
| D1 | 505,62 mm |
| r max | 6,4 mm |
| Bearing number | 120TPS152 |
| Bore Diameter (mm) | 304,8 |
| Outer Diameter (mm) | 530,225 |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



120TPS152 PDF download