- Loyal
- 310KD
310KD Bearing | Loyal
| 310KD interchange Timken 310KD | |
| 310KD cross reference Timken 310KD | |
| 310KD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 310KD |
| D | 110 mm |
| d | 50 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| Weight | 1,125 Kg |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 310KD |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 69,3 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



310KD PDF download