- Loyal
- 24056 EK30W33+AOH24056
24056 EK30W33+AOH24056 Bearing | Loyal
| 24056 EK30W33+AOH24056 interchange ISB 24056 EK30W33+AOH24056 | |
| 24056 EK30W33+AOH24056 cross reference ISB 24056 EK30W33+AOH24056 | |
| 24056 EK30W33+AOH24056 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24056 EK30W33+AOH24056 |
| D | 420 mm |
| d | 260 mm |
| B | 140 mm |
| C | 140 mm |
| K | 6 mm |
| Weight | 79 Kg |
| Size (mm) | 260x420x140 |
| Width (mm) | 140 |
| Bearing number | 24056 EK30W33+AOH24056 |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 420 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1071 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2117 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3724 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



24056 EK30W33+AOH24056 PDF download