- Loyal
- A-6096-C
A-6096-C Bearing | Loyal
| A-6096-C interchange Timken A-6096-C | |
| A-6096-C cross reference Timken A-6096-C | |
| A-6096-C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | A-6096-C |
| D | 990,6 mm |
| d | 508 mm |
| T | 196,85 mm |
| E | 563,6 mm |
| H | 927,1 mm |
| T1 | 67,47 mm |
| d1 | 508,58 mm |
| D1 | 990,6 mm |
| r max | 12,7 mm |
| Size (mm) | 508x990.6x196.85 |
| Width (mm) | 196,85 |
| Bearing number | A-6096-C |
| Bore Diameter (mm) | 508 |
| Outer Diameter (mm) | 990,6 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



A-6096-C PDF download