- Loyal
- 22238-K-MB-W33+H3138
22238-K-MB-W33+H3138 Bearing | Loyal
| 22238-K-MB-W33+H3138 interchange NKE 22238-K-MB-W33+H3138 | |
| 22238-K-MB-W33+H3138 cross reference NKE 22238-K-MB-W33+H3138 | |
| 22238-K-MB-W33+H3138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22238-K-MB-W33+H3138 |
| d | 190 mm |
| D | 340 mm |
| B | 92 mm |
| C | 92 mm |
| D1 | 240 mm |
| d1 | 170 mm |
| B1 | 31 mm |
| B2 | 141 mm |
| Weight | 47,7 Kg |
| r2 min. | 4 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 190x340x92 |
| Width (mm) | 92 |
| Limiting speed | 2400 r/min |
| Bearing number | 22238-K-MB-W33+H3138 |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Calculation factor (e) | 0,29 |
| Calculation factor (Y0) | 2,2 |
| Calculation factor (Y1) | 2,3 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1550 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



22238-K-MB-W33+H3138 PDF download