- Loyal
- 22238-E1-K + H3138
22238-E1-K + H3138 Bearing | Loyal
| 22238-E1-K + H3138 interchange FAG 22238-E1-K + H3138 | |
| 22238-E1-K + H3138 cross reference FAG 22238-E1-K + H3138 | |
| 22238-E1-K + H3138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22238-E1-K + H3138 |
| H3138 / Adapter sleeve | |
| e | 0,26 |
| D | 340 mm |
| B | 92 mm |
| l | 141 mm |
| c | 31 mm |
| m | 42,2 kg / Weight |
| d | 190 mm |
| Size (mm) | 170x340x92 |
| Width (mm) | 92 |
| m1 | 11 kg |
| Cr | 1360000 N / Dynamic load rating (radial) |
| ns | 17,7 mm |
| ds | 9,5 mm |
| nB | 159000 N / Fatigue limit load, radial |
| d2 | 225,2 mm |
| Dm | 240 mm |
| D1 | 295,2 mm |
| Y2 | 3,87 |
| Y0 | 2,54 |
| nG | 2480 1/min / Limiting speed |
| Y1 | 2,6 |
| C0r | 1760000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 22238-E1-K + H3138 |
| d1H | 170 mm |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| da max | 223 mm |
| Da max | 323 mm |
| Ba min | 21 mm |
| db min | 202 mm |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



22238-E1-K + H3138 PDF download