- Loyal
- 22238 KMW33+H3138
22238 KMW33+H3138 Bearing | Loyal
| 22238 KMW33+H3138 interchange Loyal 22238 KMW33+H3138 | |
| 22238 KMW33+H3138 cross reference Loyal 22238 KMW33+H3138 | |
| 22238 KMW33+H3138 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22238 KMW33+H3138 |
| L | 141 mm |
| d | 170 mm |
| D | 340 mm |
| B | 92,0 mm |
| C | 92,0 mm |
| D1 | 295,2 mm |
| b1 | 16 mm |
| d1 | 238 mm |
| Weight | 46,9 Kg |
| r5 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 170x340x92.0 |
| Width (mm) | 92,0 |
| Bearing number | 22238 KMW33+H3138 |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Calculation factor (e) | 0,29 |
| (Oil) Lubrication Speed | 1600 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,27 |
| Calculation factor (Y1) | 2,33 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1089 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1669 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



22238 KMW33+H3138 PDF download