- Loyal
- BH-1312
BH-1312 Bearing | Loyal
| BH-1312 interchange Timken BH-1312 | |
| BH-1312 cross reference Timken BH-1312 | |
| BH-1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BH-1312 |
| D | 28,575 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| Weight | 0,034 Kg |
| Size (mm) | 20.638x28.575x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BH-1312 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 24,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38,97 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



BH-1312 PDF download