- Loyal
- BH-1312
BH-1312 Bearing | Loyal
| BH-1312 interchange NSK BH-1312 | |
| BH-1312 cross reference NSK BH-1312 | |
| BH-1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BH-1312 |
| D | 28,575 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| Weight | 0,035 Kg |
| Size (mm) | 20.638x28.575x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | BH-1312 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 23,2 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



BH-1312 PDF download