- Loyal
- 181118/181190C
181118/181190C Bearing | Loyal
| 181118/181190C interchange Gamet 181118/181190C | |
| 181118/181190C cross reference Gamet 181118/181190C | |
| 181118/181190C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 181118/181190C |
| C | 34,92 mm |
| F | 12,7 mm |
| R | 3,5 mm |
| J | 198 mm |
| d | 118 mm |
| D | 190 mm |
| T | 47,62 mm |
| B | 50 mm |
| G | 20,64 mm |
| r | 3 mm |
| da | 136 mm |
| C1 | 7,94 mm |
| Weight | 4,23 Kg |
| Size (mm) | 118x190x47.62 |
| Width (mm) | 47,62 |
| Bearing number | 181118/181190C |
| Bore Diameter (mm) | 118 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



181118/181190C PDF download