- Loyal
- AXK 0619 TN
AXK 0619 TN Bearing | Loyal
| AXK 0619 TN interchange SKF AXK 0619 TN | |
| AXK 0619 TN cross reference SKF AXK 0619 TN | |
| AXK 0619 TN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | AXK 0619 TN |
| D | 19 mm |
| d | 6 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 19x6x2 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 2 |
| Dw | 2 mm |
| Product Group | B04144 |
| Dw | 2 mm |
| Bearing number | AXK 0619 TN |
| Limiting speed | 12000 r/min |
| Reference speed | 6000 r/min |
| Weight / Kilogram | 0.001 |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 19 |
| Ea min. | 7 mm |
| Eb max. | 18 mm |
| Outer Diameter (mm) | 6 |
| Eb - max. | 18 mm |
| Ea - min. | 7 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating C | 6.3 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 6.3 kN |
| Fatigue load limit Pu | 1.86 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 1.9 kN |
| Mass roller and cage thrust assembly | 0.001 kg |
| Basic static load rating C0 | 16 kN |
| Basic static load rating - C0 | 16 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



AXK 0619 TN PDF download