- Loyal
- 24056RHAK30
24056RHAK30 Bearing | Loyal
| 24056RHAK30 interchange KOYO 24056RHAK30 | |
| 24056RHAK30 cross reference KOYO 24056RHAK30 | |
| 24056RHAK30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24056RHAK30 |
| D | 420 mm |
| d | 280 mm |
| B | 140 mm |
| C | 140 mm |
| Weight | 62,9 Kg |
| r min. | 4 mm |
| da min. | 298 mm |
| Da max. | 402 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Size (mm) | 280x420x140 |
| Width (mm) | 140 |
| Bearing number | 24056RHAK30 |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 420 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| (Oil) Lubrication Speed | 950 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,15 |
| Calculation factor (Y1) | 2,2 |
| (Grease) Lubrication Speed | 710 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1960 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4000 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



24056RHAK30 PDF download