- Loyal
- 24056RHA
24056RHA Bearing | Loyal
| 24056RHA interchange KOYO 24056RHA | |
| 24056RHA cross reference KOYO 24056RHA | |
| 24056RHA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24056RHA |
| D | 420 mm |
| d | 280 mm |
| B | 140 mm |
| C | 140 mm |
| e | 0.31 |
| Cu | 287 |
| Y1 | 2.20 |
| Y0 | 2.15 |
| Y2 | 3.28 |
| Cr | 2390 |
| C0r | 4000 |
| r(min) | 4 |
| Weight | 64 Kg |
| r min. | 4 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 402 mm |
| ra(max) | 3 |
| Da(max) | 402 |
| da(min) | 298 |
| da min. | 298 mm |
| Oil lub. | 950 |
| Size (mm) | 280x420x140 |
| Width (mm) | 140 |
| Grease lub. | 710 |
| Bearing No. | 24056RHA |
| Bearing number | 24056RHA |
| (Refer.)Mass(kg) | 64.0 |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 420 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Calculation factor (Y1) | 2,2 |
| Calculation factor (Y0) | 2,15 |
| (Oil) Lubrication Speed | 950 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 710 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 4000 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 1960 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



24056RHA PDF download