- Loyal
- SAKAC30M
SAKAC30M Bearing | Loyal
| SAKAC30M interchange SKF SAKAC30M | |
| SAKAC30M cross reference SKF SAKAC30M | |
| SAKAC30M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAKAC30M |
| d | 30 mm |
| h | 110 mm |
| B | 37 mm |
| dk | 50,8 mm |
| C1 | 25 mm |
| Angle | 17 ° |
| Weight | 1,05 Kg |
| d2 max. | 71 mm |
| l1 min. | 66 mm |
| l2 max. | 148 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Thread (G) | M30x2 Tolerance 6g |
| Bearing number | SAKAC30M |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 61 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



SAKAC30M PDF download