- Loyal
- SAK6C
SAK6C Bearing | Loyal
| SAK6C interchange LS SAK6C | |
| SAK6C cross reference LS SAK6C | |
| SAK6C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK6C |
| d | 6 mm |
| B | 9 mm |
| h | 36 mm |
| d2 | 21,2 mm |
| dk | 12,7 mm |
| C1 | 7,5 mm |
| Angle | 9 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,023 Kg |
| l1 min. | 21 mm |
| l2 max. | 46,7 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M6 |
| Bearing number | SAK6C |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,7 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



SAK6C PDF download