- Loyal
- SAK20C
SAK20C Bearing | Loyal
| SAK20C interchange LS SAK20C | |
| SAK20C cross reference LS SAK20C | |
| SAK20C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK20C |
| d | 20 mm |
| B | 25 mm |
| h | 78 mm |
| d2 | 50 mm |
| dk | 34,93 mm |
| C1 | 18,5 mm |
| Angle | 14 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,4 Kg |
| l1 min. | 45 mm |
| l2 max. | 103 mm |
| l7 min. | 27,5 mm |
| Thread (G) | M20×1,5 |
| Bearing number | SAK20C |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



SAK20C PDF download