- Loyal
- SAK18C
SAK18C Bearing | Loyal
| SAK18C interchange LS SAK18C | |
| SAK18C cross reference LS SAK18C | |
| SAK18C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK18C |
| d | 18 mm |
| B | 23 mm |
| h | 72 mm |
| d2 | 46 mm |
| dk | 31,75 mm |
| C1 | 17,5 mm |
| Angle | 13 ° |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,31 Kg |
| l1 min. | 41 mm |
| l2 max. | 95 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M18×1,5 |
| Bearing number | SAK18C |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



SAK18C PDF download