- Loyal
- SAK16C
SAK16C Bearing | Loyal
| SAK16C interchange LS SAK16C | |
| SAK16C cross reference LS SAK16C | |
| SAK16C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK16C |
| d | 16 mm |
| B | 21 mm |
| h | 66 mm |
| d2 | 42 mm |
| dk | 28,58 mm |
| C1 | 15,5 mm |
| Angle | 14 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,23 Kg |
| l1 min. | 37 mm |
| l2 max. | 87 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M16 |
| Bearing number | SAK16C |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 23 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



SAK16C PDF download