- Loyal
- SAK14C
SAK14C Bearing | Loyal
| SAK14C interchange LS SAK14C | |
| SAK14C cross reference LS SAK14C | |
| SAK14C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK14C |
| d | 14 mm |
| B | 19 mm |
| h | 60 mm |
| d2 | 38 mm |
| dk | 25,4 mm |
| C1 | 14,5 mm |
| Angle | 14 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,17 Kg |
| l1 min. | 36 mm |
| l2 max. | 79 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M14 |
| Bearing number | SAK14C |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



SAK14C PDF download