- Loyal
- SAK10C
SAK10C Bearing | Loyal
| SAK10C interchange LS SAK10C | |
| SAK10C cross reference LS SAK10C | |
| SAK10C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAK10C |
| d | 10 mm |
| B | 14 mm |
| h | 48 mm |
| d2 | 31 mm |
| dk | 19,05 mm |
| C1 | 11,5 mm |
| Angle | 10 ° |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,085 Kg |
| l1 min. | 28 mm |
| l2 max. | 63,6 mm |
| l7 min. | — mm |
| Thread (G) | M10 |
| Bearing number | SAK10C |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



SAK10C PDF download